Mentol

Mentol pri úľave od bolesti a zotavovaní

Mentol je látka prirodzeného pôvodu, ktorá sa získava z rastlinného mätového oleja destiláciou s vodnou parou. Mentol sa dá vyrobiť aj synteticky. Pri izbovej teplote je mentol kryštalická, biela alebo bezfarebná a voskovitá látka. Mentol chutí a vonia ako mätová silica a má charakteristickú vôňu mäty. Mentol je látka rozpustná v tukoch a preto sa ľahko absorbuje cez kožu.

Používanie mentolu je bezpečné. Používa sa do potravín rôznych druhov a do iných výrobkov ako aditívum, ochucovadlo a aróma. Mimo iné sa mentol pridáva do sladkostí, zubných pást, kozmetiky, rôznych liečivých produktov pre zvieratá a do cigariet.

Pri svojich chuťových a vôňových vlastnostiach má mentol aj chladivý účinok. Jeho chladivý účinok sa využíva v rôznych chladivých géloch, krémoch, náplastiach a sprejoch. Chladivý účinok sa tiež využíva v sladkostiach na osvieženie úst a dychu.
Napriek tomu, že sa používa už od staroveku, mechanizmus účinku mentolu bol objasnený až v r. 2002. Chladivý účinok mentolu sa prenáša receptormi TRPM8. TRPM8 sa aktivujú pri teplote, ktorá nespôsobuje bolesť, t.j. pri teplote 25-28 °C. Mentol zvyšuje aktivačnú teplotu. Okrem svojho chladivého účinku má mentol niektoré biologické účinky, ktoré sa využívajú v oblasti športu a atletiky a v svetle najnovších poznatkov aj pri liečbe rôznych bolestivých stavov.

Je známe, že mentol pri športe a atletike urýchľuje zotavovanie a zlepšuje odpoveď na tréning. Keď sa mentol aplikuje na kožu 15 minút pred tréningom, pretrváva zvýšený prietok krvi o niečo málo menej než jednu hodinu. Pri dlho trvajúcom tréningu pomáha športovcovi chladivý mentolový gél nájsť silu účinnejšie vykonať celý tréning. V prípadoch, kedy bol mentolový krém nanesený po únavnom tréningu spôsobujúcom bolesť svalov, znížila sa bolesť a zvýšil sa silový výkon svalov.

Pravidelné používanie mentolu počas aeróbneho tréningu zvýšilo výdrž a príjem kyslíka a znížilo tvorbu kyseliny mliečnej. Keď sa mentol aplikoval na posilňovanú svalovú skupinu pri silovom tréningu, svalová hmota a sila sa zväčšili.

Použitím mentolových gélov a krémov možno tiež zlepšiť hojenie poranení. Gély obsahujú alkohol, preto nie sú vhodné pre deti. Treba sa tiež vyhnúť náhodnému naneseniu na sliznice. Oproti tomu je mentolový krém pre deti vhodný (napr. na bolesti pri raste), keďže tento výrobok zvyčajne alkohol neobsahuje.